[yellow tail] räknas som ett av de mest framgångsrika och största varumärkena inom vinbranschen. Enorma volymer har exporterats från den jättelika anläggningen i Australien sedan lanseringen för lite drygt 10 år sedan. Det sägs att 40% av de australiensiska vinerna som säljs i USA är en [yellow tail].
Jag var med och lanserade [yellow tail] Cabernet-Merlot i Sverige en gång tiden då vinet togs fram speciellt enligt en offertförfrågan från Systembolaget. Det lanserades stort, säljer fortfarande mycket bra och finns i de flesta butiker. Men det är inget jag är stolt över, för det är ett förfärligt vin!
Den påträngande doften osar vanillin och klumpigt syltig frukt. Smaken är totalt ur balans och spretar åt alla håll med låg fruktighet, stickig syra, grova men glesa tanniner och med en högst påtaglig sötma som ska imitera mogen frukt. Sötman är efterhängsen och kletar sig fast i gommen tillsammans med den artificiella vanillintonen. Varningsflagga höjs men vi använder flitigt vinet i utbildningen som ett exempel på ett vin som sätts samman efter ett recept i industriell skala och som sminkas upp för att dölja en undermålig råvara.
Vad menar jag då med rubriken ”[yellow tail] – vinet som förändrade mitt liv”? Jo, ungefär samtidigt som vinet lanserades såg jag filmen Mondovino om vinvärldens globalisering. Sedan behövdes det bara en mycket liten knuff för att jag skulle säga upp mig och starta min nya karriär. Det är jag glad för idag.
Och med ca 295000 fans sägs den vara världens största winery Facebook page…
Schrecklich
Helt galet!
Aldrig hört talas om det.
Har jag missat nåt?
Om du menar vinet. Nej. Menar du filmen: Ja.
Och du får 2 flaskor för 85 dkk denna veckan om du har vägarna förbi Netto i Danmark denna veckan!
Mitt favvisvin!
Och jag behöver väl inte säga att jag inte är enig i ditt utlåtande om själva vinet…
Märkligt nog är ettiketten gul i dk…
Guuud så tråkigt det vore om vi alla tyckte likadant.
Den gula etiketten sitter nog på vinerna av shiraz om jag inte missminner mig. Det finns massor av olika viner från yellow tail.