Min trognaste vän följer mig överallt och hjälper mig ur knipor. Vännen heter Laguiole och har bokstavligen varit vid min sida sedan 1999.
När jag började min anställning som sommelier på Grand Hotel i Lund fick jag beställa en korkskruv som arbetsredskap. Det blev en Château Laguiole Grand Cru med svart hornskaft och ett läderhölster. Tusen och åter tusen buteljer öppnades, hundratals vinkartonger skars upp och åtskilliga trälådor bändes upp. När jag slutade följde den med och hänger alltid i bältet.
Många gånger har jag glömt den och tappat den men alltid har den kära korkskruven kommit tillbaka. Den har fungerat som universalverktyg, varit med på alla resor och till och med slunkit igenom en säkerhetskontroll i Spanien med den beväpnade vaktens goda minne när jag glömt att checka in den.
Den värsta krisen inträffade dock för ett par år sedan. Jag skulle öppna en butelj (en bourgogne från Louis Jadot närmare bestämt) när det bara small. Skruven hade gått rakt av! Stor sorg. Jag packade in alla delar, inklusive korken med halva skruven, i ett kuvert med ett förklarande brev och skickade till tillverkaren. Efter tio ensamma och vilsna dagar dunkade det till i brevlådan och jag hade min korkskruv tillbaka. Livstids garanti är inte så dumt!
Jag har några andra varianter av Laguiole (uttalas typ ”lajåll” med betoning som ”atoll”) liggande där hemma. Eleganta och påkostade i designen. Men utan min enkla, svarthornade Laguiole känner jag mig naken.
Edit: Du kan köpa en likadan korkskruv i Kära Hustruns webbutik Vinet & Glaset.
Så fin den är! Gillar den där lilla flugan som dekorerar 🙂
Du har dock inte den i renhorn såvitt jag vet…
Är det den som är formgiven av Lapp-Andreas tro?
Fin kniv. Du vet väl att det finns en ost med samma namn. Försökte få vår franska hyresvärdinna att lära mig uttalet och hon sade nog INTE lajåll!?!
Som jag minns var det lagioll. Men ortsnamn är hopplösa. De följer inte de normala reglerna. Du har antagligen varit i byn?
Jo, jag känner till osten.
Har inte varit i byn men har fått lära mig att namnet ska uttalas så. Misstänker att det kan vara ett lokalt uttal, så som många ortsnamn kan ha.