Spam och Big Saucy Bangers i Malmö

Sedan många år finns Gray’s American Store i Malmö till glädje för alla som vill ha tag på amerikanska specialiteter och läckerheter. Nu finns på andra sidan kvarteret, precis vid Gustav Adolfs Torg, även The English Shop.

Här kan man få tag på så oumbärliga saker som marmite, maltvinäger (tillfälligt slut när jag var där), clotted cream samt både ank- och gåsfett. Här finns också den brittiska fläskkonserven Spam som Monty Python odödliggjort. Vid tillfälle ska jag samla mod till mig och prova. Intressant verkar också konserven från Heinz även om namnet inte helt osökt leder tankarna till lågbudgetporr. Säker väl kanske mer om mig än korvkonserven. 😉

 

Etiketter:, , , , , ,

Kategorier: Övrigt

Kontakt & prenumeration

Det finns flera sätt att hålla sig uppdaterad om bloggen, se nedan. Vill du ha kontakt med mig direkt kan du mejla till anders@gustibus.se.

4 kommentarer på “Spam och Big Saucy Bangers i Malmö”

  1. Sofie
    02 december 2011 den 20:23 #

    Clotted cream gör vi själva i det här hemmet. Förvånar mig mycket att ni i ert nedlåter er till stt köpa….
    Spam är inte värt att prova! 😉

  2. 06 december 2011 den 13:04 #

    Jag kikade in i The English Shop när jag var hemma till jul förra året och tyckte utbudet var lite tråkigt. Jag menar, INGEN, saknar Kingsmill-bröd, det har så mycket konserveringsmedel i sig att det inte blir torrt på en vecka. Men clotted cream är förstås bra.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Gåsfett, haggis och annat gott « Öhmans Mat & Vin - 26 februari 2012

    […] har tidigare skrivit om The English Shop i Malmö men det är dags att göra det […]

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: