Skåprensning låter trist. Särskilt i samband med mat. Men om man som jag är mer än lovligt matintresserad och dessutom köper konserver som souvenirer på mina resor så är det faktiskt guldkant på städningen.
Igår passade jag på när kompisar skulle komma förbi. Plockade fram smörigt mjälla konserverade sparrisar, fläskrillette, två olika sorters oliver, hel konserverad anklever, kristallpaprika (en särskilt fin, spansk kvalitet), lite korv och ostar som låg och väntade på bättre tider samt annat som inte fick plats på bilden. Sedan var det bara att köpa bröd, blanda ihop en sallad och brassa en tortilla. Tapasfesten ett faktum. Det blev även lite vinskåpsrensning.
Tro nu inte att skåpen är tomma. En hel del sparris, ank- och gåslever samt rillette och annat gott är kvar. Man vet ju aldrig om man blir insnöad.
Kommentera