Fruktigt, nötigt filmjölksbröd

Det här brödet blev vi bjudna på häromdagen. Fantastiskt gott och lite lyxigt. Vi var övertygade om att det var inköpt på något svindyrt hantverksbageri eller liknande. Visade sig vara kanske det mest lättbakade brödet man kan tänka sig. Till och med enklare än ”Bästa brödet på 5 minuter”. Lite hackande är det men inget knådande och ingen jäsning.

Finns massor av recept på nätet så tydligen väldigt populärt. Nytt för mig i alla fall och nu finns det även på denna blogg.

Hacka 300 g torkad frukt och 300 g nötter/kärnor/frön grovt. Jag tog fikon, aprikos och russin samt hasselnötter, valnötter, solrosfrön och pumpakärnor. Blanda hacket väl med 4 dl vetemjöl, 2 dl rågmjöl, 1,5 tsk salt och 1 tsk bikarbonat. Rör samman 1 dl mörk sirap med 5 dl filmjölk (yoghurt går säkert lika bra) och bland ner detta i mjölblandningen. Klä en brödform med smörpapper, häll i smeten och grädda på 175° i 2 timmar. Stjälp upp och låt svalna under handduk.

Perfekt bröd att ta med som present, fantastiskt till smakrika ostar. Skivar man det tunt kan man säkert göra läckra kex om man rostar dem i ugnen.

Etiketter:, , ,

Kategorier: Övrigt, Bakat, lättlagat, Recept

Kontakt & prenumeration

Det finns flera sätt att hålla sig uppdaterad om bloggen, se nedan. Vill du ha kontakt med mig direkt kan du mejla till anders@gustibus.se.

Inga kommentarer ännu.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: