Carl Butler: Äppelfläsk

äppelfläsk

Nu var det riktigt längesedan det dök upp ett recept av Carl Butler på bloggen. Hög tid alltså.

Det här är hämtat ur ”Carl Butlers Bästa för IKEA” och är ett riktigt rustikt husmansrecept som passar bra nu när de svenska äpplen börjar skördas. Faktum är att Calle själv hittade det här receptet i en fransk tidning där det presenterades som ett klassiskt svenskt recept. Riktigt god och enkel ”comfort food” som serveras med skalpotatis.

500 g rimmat och skivat fläsk skärs i något mindre bitar och steks gyllene på strax över medeltemperatur i torr stekpanna. Ta upp fläsket efter hand som det blir klart. I stekfettet bryner du helt lätt 2 gula lökar som du skivat ner grovt. Blanda tillbaka ner i stekpannan fläsket samt 2 svenska, fasta och syrliga äpplen som du kärnat ur och skivat ned (du behöver inte skala om det är svenska äpplen). Blanda även ned 0,5 tsk hela nejlikor och 0,5 tsk kryddpepparkorn som du mortlat lätt. Vänd runt så att det blandas väl. Sätt in i ugn på 200° i 20 minuter.

Alla recept av Carl Butler hittar du här.

Etiketter:, , , ,

Kategorier: lättlagat, Recept

Kontakt & prenumeration

Det finns flera sätt att hålla sig uppdaterad om bloggen, se nedan. Vill du ha kontakt med mig direkt kan du mejla till anders@gustibus.se.

4 kommentarer på “Carl Butler: Äppelfläsk”

  1. 26 augusti 2013 den 19:53 #

    Äppelfläsk har varken svenskt eller franskt ursprung utan det är en gammal dansk klassiker som äts samman med ett gott rågbröd och sköljs ned med en eller flera Tuborg eller Carlsberg. Trots ursprunget är det mycket gott men det är viktigt att man använder fasta äpplen som inte mosar sig

  2. Örjan
    26 augusti 2013 den 20:43 #

    Vill minnas att receptet finns med i Systembolagets första kokbok. Den vita (sammanställd av Björn Halling). Enda kokbok som jag köpt andraexemplar av, för att den första var utsliten.

    • 26 augusti 2013 den 22:56 #

      Kollade och det finns ett recept på äppelfläsk i boken, dock utan kryddningen och med mycket mindre fläsk.

  3. Sven Tesch Hallstrm
    27 augusti 2013 den 11:58 #

    Tack fr ppelflsket!

    Jag skulle nog sga att rtten r nnu mer typiskt dansk (sger jag med utsikt mot Sundet). De tillagar rtten lite annorlunda, oftast i stekpanna. Inte i ugnen allts.

    Hr r ett recept:

    http://www.maduniverset.dk/opskrift.php/5646/Buffet-opskrifter/Gammeldaws-aebleflaesk .

    Bsta hlsningar Sven

    PS. Till jul kr danskarna med en annan pplertt p julbordet: bleflsk. Mkt gott.

    26 aug 2013 kl. 19.13 skrev hmans Mat & Vin:

    > >

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: