Asiatisk paprikakyckling à la Butler

Som så ofta numera så dyker mina egna recept upp när jag googlar efter lite middagsinspiration. Denna gång flöt ett bortglömt Carl Butler-recept upp till ytan. Sorgligt förbisett då det är ett riktigt bra recept trots det föga inspirerande namnet ”Kyckling i stark sås”. Jag modifierade det efter vad jag hade hemma, förenklade och ökade mängderna något. Det är bara att plocka fram wokpannan.

450-500 g frysta eller färska kycklingbröst eller lårfiléer
1 gul lök
3 små paprikor gula, göna och röda
200 g champinjoner
3 vitlöksklyftor
2 msk maizena
1 msk fisksås
1 dl torrt vitt vin
2,5 dl höns- eller grönsaksbuljong (halv tärning)
3 msk kinesisk soja
4 tsk sambal oelek (indonesisk chilipasta)
olja att woka/sreka i

Skär kycklingen i centimerstora bitar. Skala och halvera löken och skär i tunna klyftor. Skär paprikan i bitar ungefär dubbelt så stora som kycklingen. Finhacka vitlöken och skiva champinjonerna. Vispa ihop maizenan med med alla blöta ingredienser. Sätt wokpannan (eller en stor stekpanna) på hög värme och låt oljan bli riktigt het innan du slänger ned kycklingbitarna. Woka/stek kycklingen i drygt 2 minuter. Ner med grönsakerna och stek ytterligare 2 minuter under omrörning. Sist ska svampen i och fräsa med i 1 minut. Häll slutligen i såsblandningen och låt puttra några minuter tills såsen tjocknar. Servera genast med ris och toppa med sesamfrön och/eller finskuren vårlök.

Etiketter:, , , ,

Kategorier: Aktuellt, Övrigt, övrigt, lättlagat, Recept

Kontakt & prenumeration

Det finns flera sätt att hålla sig uppdaterad om bloggen, se nedan. Vill du ha kontakt med mig direkt kan du mejla till anders@gustibus.se.

Inga kommentarer ännu.

Lämna en kommentar