
Marknadsföretaget Cision har listat Englands tio bästa vinbloggar. Vilka är Sveriges bästa? Några förslag?
1. SPITTOON
6. winedr
13 augusti 2010 | 6 kommentarer

Marknadsföretaget Cision har listat Englands tio bästa vinbloggar. Vilka är Sveriges bästa? Några förslag?
1. SPITTOON
6. winedr
10. bordeaux undiscovered blog
Etiketter:bästa vinbloggarna, svenska vinbloggar
Gubbe som gillar ärlig mat och ärliga viner. Misstänker att det samma gäller mina åsikter om människor. Jag kan inte poängbedöma mina medmänniskor, lika lite anser jag att det finns möjlighet att sätta siffror på viner. Däremot har jag en ganska klar uppfattning om vem och vad jag gillar respektive ogillar. Som tur är har jag ganska lätt för att ändra mig.
Arbetar med dryck och smaker professionellt som utbildare. Strävar ständigt efter att lära mig mer. Hur mycket som fastnar är en annan sak.
Kontakta mig på anders @ gustibus.se
| Marianne Lindqvist om Potage Parmentier | |
| Anders Öhman om Prissänkt vin! Snorbillig… | |
| lunne89 om Prissänkt vin! Snorbillig… | |
| Anders Öhman om Surmos, senapssås och flä… | |
| solbergarosen om Surmos, senapssås och flä… |
Hur definierar du bäst?
Flest provade viner? Bästa beskrivningarna av vinerna? Bästa kombinationerna mellan vin och mat? Bästa språket? Trevligaste inläggen? Bäst för vem, den okunnige läsaren eller sommelieren?
”Bäst” är, som du antyder, en subjektiv åsikt. Men jag tänker att om man har ett förslag på en bra blogg så motiverar man varför den är bra.
Själv har jag haft svårt att hitta någon som tilltalar mig.
Trots att det provas en del intressanta viner i svenska bloggar faller nästan alla på det oinspirerade språkbruket. ”Uppfostran i ek” och andra varianter är nog 2010:s mest överanvända uttryck.
Det ska gudarna veta att det inte är lätt att variera sitt språk i provningsanteckningar. Jag försöker undvika blommigt och utsvävande språk och hålla mina noteringar rent beskrivande. Då blir det å andra sidan lite enehanda.
Kollegan frågade just varför det inte finns någon svensk vinblogg man snackar om. Ja varför finns inte det?
Visst är det svårt att variera, min kritik är snarare att uttryck som var intressanta och fyndiga första gången aldrig är det andra. Då är det som du påpekar bättre att hålla sig till ett mer avskalat språk (The Economist tycker jag är ett utmärkt exempel på varsamt och sparsamt språkbruk).
Finare Vinare, Italienska Viner, Billigt vin, Le Francophile är de jag läser.