arkiv | januari, 2024

FYNDVIN: Den där perfekta balansen

Jag förstår inte den där aversionen många har inför sötma i vin. Den är faktiskt obegriplig (ja jag tittar på dig Kära Hustru). Sötma i vin fungerar fantastiskt bra när man ska kombinera med många svåra maträtter som exemplevis rätter med mycket umami och eller hetta. Halvtorra vita viner till ost är fantastiskt bra ihop. Riesling med sin naturligt höga syra är särskilt njutbar med en dos restsötma, även om de helt torra vinerna inte heller går av för hackor.

2021 Schloss Reinhartshausen Hattenheimer Wisselbrunnen Grosse Lage Riesling Kabinett (man måste ju bara älska tyskarnas självtillit) är ett alldeles utmärkt exempel på den där alldeles perfekta balansen mellan sötma och syra. Så där magiskt välavvägd att man undrar om vinet är halvtorrt eller bara är väldigt fruktigt. Den polerade höga syran spelar snyggt mot sötma och fruktigheten som spelar toner av aprikos, citron, lime och ananas. Lång, elegant, smakrik med ett stramt mineraldrivet avslut. Ett fynd för 139 kronor.

Om vi bryter ner det hopplösa namnet på vinet så är ”Schloss Reinhartshausen” namnet på producenten/slottet som har en snart 700-årig historia. ”Hattenheimer Wisselbrunnen” är namnet på den 18 hektar stora vingården som druvorna kommer ifrån. ”Grosse Lage” innebär att vingården ligger i den högsta klassificeringen i den tyska vinlagen, typ som grand cru i Bourgogne. ”Riesling” är ju druvan och ”Kabinett” anger druvornas mognadsgrad/sockerhalt vid skörd.

Tiramisú a la Taube & Billing

Matbloggarlegenden Anna Billing postade sin variant av Tiramisù enligt Taube på Facebook häromdagen. Då var det bara att ändra planerna inför nyårsaftonens knytismiddag. Evert Taube bidrog med punsch och Anna Billing med blåbär och apelsin. Anna gjorde dessutom sin på torkade ”fingrar” av panettone men jag körde traditionellt med savoiardi och dubblerade receptet då vi skulle bli tio personer. Passa på att göra denna stora sats då desserten lämpar sig väl att frysa.

Den blev fantastiskt bra, lätt och apelsinfräsch.

Knäck 8 ägg och separera vitor och gulor. Vispa gulorna med 4 msk socker tills fluffigt och blekgult och sist blandar du ner rivet apelsinskal från en apelsin och 4 msk apelsinjuice. Rengör visparna mycket noggrant så inget fett från gulorna är kvar. Vispa vitorna med 4 msk socker (lite i taget) tills du får fina toppar. Rör ut 2 x 250 g mascarpone (kan ersättas med cream cheese) med äggulesmeten tills slät och fin. Vänd försiktigt ner äggvitan i smeten. Du behöver nästan två förpackningar med savoiardi-kex. Vänd snabbt hälften av kexen i 2 dl punsch och täck bottnen på en stor form (kolla hur stor genom att provplacera ut kexen i förväg). Bred ut hälften av smeten över kexen och strössla ut 2 dl frusna blåbär (välj den svenska sorten). Vänd snabbt resten av kexen i starkt bryggkaffe (eller espresso) och lägg ut i ännu ett lager. Bred ut resten av smeten. Låt vila åtskilliga timmar, helst över natten. Precis innan servering siktar du över rikligt med kakaopulver.