
Den här gamla osten har jag inte betalat för. Jag har fått den hemskickad utan kostnad till mig från Falbygdens Ost för att jag är med i ett litet projekt kallat ”Certifierade Ostprovare”. Vad det innebär? Det får vi se, men jag hoppas på en riktig fördjupning och att det kan lyfta fram våra fantastiska svenska ostar som vi så ofta glömmer bort när vi ska komponera en ostbricka.
Första osten ut att prova är en prästost, en riktigt traditionell svensk osttyp. 1878 Reserva är en årgångsost (inte 1878 men 2008) och lagrad 24 månader. Ofta blir långlagrade svenska ostar lite torra och med den där skarpa karaktären som gör att gommen känns skinnflådd. Den här osten har fortfarande en viss krämighet men också lite knastriga kristaller (inte salt men kristalliserade proteiner, koncentrerad umami med andra ord) som kommer med lång lagring. Smaken är förvånansvärt balanserad med liten sötma, lagom sälta, någon syrlighet och en aning bitterhet. Jag hittar lite nötighet och en pikant arom som efter en stund avslöjar sig som en stallighet.
Sammanfattningsvis en smakrik, karaktärsfull, välgjord och mycket balanserad ost som inte skäms för sig mellan en appenzeller extra och en brie de meaux. Hittar du inte Reserva i din butik så kanske den vanliga 1878 Prästost finns. Den är också mycket bra.











Lämna en kommentar