
Ostrensning i kylen resulterade i en maffig variant på USAs bidrag till det kulinariska världsarvet; macaroni n’ cheese.
Koka 250 g penne eller liknande pasta. Riv 150 g smakrika ostar (jag hade wästerbotten, grana padano och pecorino). Fräs 25 g smör och 2 msk vetemjöl och koka ihop med 3 dl gräddmjölk (50/50 grädde och mjölk) några minuter. Vispa ned osten och rör tills den smälter. Riv ned en vitlöksklyfta och smaksätt med 1 msk sherryvinäger och rejäla stänk av tabasco. Vänd ner pastan. Häll 2/3 av pastaröran i en ugnsform, sprid ut en burk konserverade körsbärstomater (väl avrunna), riv över färsk basilika och täck med resten av pastan. Toppa allt med mozzarellaost och gratinera i ugn på 200° i cirka 30 minuter.
Testa också Jamie Olivers jätteläckra oståmakaronirätt.











Oj så gott det ser ut!!!!
Jag provade förresten ditt recept på kikärts-mos med feta för ett tag sedan.
Det blev jättebra. ( Fast jag kokade kikärtor i stället för att använda konserverade )
Har massor av portionspåsar i frysen med kokta kikärtor att använda till andra recept nu 🙂
Inget ont om Macaroni & Cheese – det är många amerikanska barn som är uppfödda på det och tror att det är en råvara, haha. Men det är gott.