Har man riktigt mycket mogna tomater så är passata något av det mest användbara man kan göra. Det är är helt enkelt en naturell, passerad tomatsås som är perfekt till pastasås, grytor och soppor. Billigt att köpa färdigt men gott att göra själv då du kan smaksätta efter eget tycke med basilika, vitlök, chili och så vidare.
Om tomaterna är lite bleka kan du koncentrera smaken genom att halvera dem och slänga in dem med snittytan uppåt i ugnen på 125° någon timme. Är de riktigt mogna och smakrika lägger du tomathalvorna direkt i en stor gryta och drar på värmen ganska högt och låter dem koka 45 minuter. Tillsätt 1 tsk salt per 500 g tomater. Kör tomatblandningen slät med en stavmixer och smaka eventuellt av med lite socker och en skvätt vinäger. Passera det hela genom en trådsil och pressa ut så mycket som möjligt med en slev. Kvar blir kärnor och skal. Nu ska såsen fyllas och konserveras i väl rengjorda burkar.
Om du använder patentburkar med gummiring spänner du fast locket. Vanliga skruvlock skruvar du bara på löst så att ånga kan slippa ut. Ställ in burkarna i ugnen på 110° och låt dem stanna där tills det bubblar. Stäng av värmen. Patentburkarna låter du bara stå kvar och svalna på eftervärmen. Skruvlocksburkarna tar du ut och låter svalna något så det inte utvecklas mer ånga. Skruva på locken ordentligt och ställ in på eftervärmen.
Här finns del 1 om hur du kokar in färska tomater och del 2 om hur du lägger in halvtorkade tomater.
Skalen och kärnorna då?
du slänger väl inte dom, så mycket umami som det finns i dom rostar du väl både skal och kärnor och blandar i ett par ansjovisar och ett par matskedar god olja
Vips så har du en fin kopia av Taste No5 !
Så bra tips jag hittar här! Tack.
Har precis gjort Passata och har dock lite synpunkter på ditt recept. Man kan minska mängden salt något. Kanske ½ tsk / kg tomater.
När man har kört med stavmixern så finns det inget att sila bort….
Häller man det genom ett durkslag så försvinner bara vätska och Passatan blir lite mer kompakt i konsistensen och saltare!
Jag valde att inte sila bort någonting.
Ett annat tips är att smaksätta efter stavmixern och då dela upp så att man smaksätter en del med chili och en del med basilika. Vitlök kan man ha som standard.
När man ställer in de fyllda burkarna i ugnen så kan det bubbla över. Ställ burkarna i en långpanna/braspanna eller liknande. Så blir inte ugnen kladdig och det är dessutom lättare att plocka ut burkarna.
Hur länge håller en sådan här konservering? Ex. om jag gör en chilisås, eller är det en helt annan teknik som man ska göra en sådan sås?
Håller minst ett år. Behåller du grundreceptet utan större ändringar och kompletterar med chili så ska det fungera utmärkt.