
Sen jag insåg att man inte måste knåda ihop pajdegen själv så blir det oftare paj här hemma. Kyld pajdeg är himla bekvämt att ha hemma. Den här lökpajen var snorenkel att göra. Passar som tillbehör till en bit stket eller grillat kött eller kyckling eller som komplement till lite rostade grönsaker och en kall gräddfilssås. Tillexempel.
Skiva 4-5 hekto gul och röd lök, krossa och hacka 3-4 vitlöksklyftor och låt mjukna på medelvärme i smör och med lite timjan i en stekpanna. Under tiden vispar du 3 ägg och blandar ner 2-3 dl riven smakrik ost, ett par matskedar grädde (kan uteslutas) och drar ett par rejäla tag med pepparkvarnen och lite salt. Den runda, färdigköpta pajdegen trycker du fast in en pajform eller en springform (båda går lika bra). Blanda ner den varma löken i äggblandningen och bred ut allt i pajskalet (nej du behöver inte förgrädda) och gräddar dryga 20 minuter på 180-200°. KLART!
Missa inte att kika in i min nya uppdaterade nätbutik med vintillbehör där du nu också hittar spanska delikatesser för skafferiet. Med kod VÄLKOMMEN får du 10% rabatt på hela ordern.











Lämna en kommentar