Det är alltid kul när man kan rekommendera en prisvärd röd bordeaux som kan tilltala även dem som brukar hålla sig till lite mer moderna och fruktdrivna viner.
2009 Château Les Roches Gaby från Canon-Fronsac på den högra stranden i Bordeaux har massor av mogen mörk frukt i doften och med trevliga inslag av örter, mörk choklad, tobak och lakrits. Den generösa och lite värmande, eldiga tonen avslöjar den stora andelen merlot i blandningen. Detta märks också i den stora, rika fruktigheten av plommon och svarta vinbär som bäddar in den strama ryggraden och friska syran. Eftersmaken är lång och välbalanserad med en hel del komplexitet.
En snygg och modern bordeaux till en rimlig slant perfekt till mustiga köttgrytor.
Hej! Just lakritssmak är något jag har lite svårt för när det blir för dominant i vin. Vilka slags viner, druvor har detta?
Merlot kan gärna få en ton av lakrits men inte på något dominerande sätt. Hittar det också ofta i lite kraftigare röda viner från varma områden.
vi diskuterade uttrycket högra resp vänstra stranden… Är det inte bättre för tydligheten att prata om östra resp västra?
Det hade säkert varit tydligare…om de nu hade legat till väster och öster. 😉