
Börjar med att be om ursäkt för den AI-genererade bilden. Men det var så gott att jag glömde ta ett foto.
Att laga asiatiskt kommer inte naturligt för mig. Får anstränga mig för att få till det. Men ibland gör jag någon egen förenklad variant och då blir det bra ibland. Som det här.
Fräs en tunt skivad morot och en gul lök skuren i tunna klyftor i neutral olja tills de mjuknat något. Släng i 300 g kyckling skuren i mindre bitar (bröst, lår eller annan del du kommer över) och fräs några minuter. Klicka i 2 msk röd currypasta (går säkert utmärkt även med grön) och fräs runt ytterligare några minuter. Slå på 5 dl kokosmjölk, 2 msk fisksås och 1 msk farinsocker/muscovadosocker (hade inget palmsocker som förstås är bäst). Låt puttra några minuter och blanda sedan ner strimlad röd paprika som får mjukna något. Jag föredrar krämighet i grytan/såsen så jag pudrade över lite maizena tills jag blev nöjd. Smaka av med eventuellt mer fisksås. Servera med ris såklart.
I all enkelhet väldigt gott. ”Godaste på länge” sa Kära Hustrun.
Missa inte att kika in i min nya uppdaterade nätbutik med vintillbehör och kökstillbehör som jag gärna använder själv. Med kod VÄLKOMMEN får du 10% rabatt på hela ordern.











Lämna en kommentar