arkiv | oktober, 2014

Artisans of The Barossa och historisk vinmark

Detta bildspel kräver JavaScript.

Från svala Clare Valley till hetare Barossa Valley är det inte långt. Skillnaderna i klimat i Australien över ganska korta avstånd är remarkabla.

Vi spenderade första kvällen i Barossa som gäster hos en grupp vinmakare som samlats under namnet Artisans of the Barossa. Den gemensamma nämnaren är att de jobbar småskaligt och hantverksmässigt, vinerna varierar i övrigt stort i stil vilket framgick tydligt under den lättsamma provningen på stående fot (därav inga provningsateckningar). Vi delade en god måltid tillsammans och flaskor i stora format och mindre flaskor med viner med ålder plockades fram. En trevlig kväll med sköna vinmakare som är väl värda att hålla ögonen på.

Vi återförenades med samma vinmakare nästa morgon då de lagade en frukost ”Barossa style” till oss under gråa skyar och analkande regn. Frukost i Barossa är mycket kött och ägg som tillagas på grill- och stekhäll. Rejäl mat kan man säga om man uttrycker sig vagt, dessutom serverad med en kraftig, fatlagrad röd sparkling shiraz. Under frukosten fick jag och resesällskapet Andreas Larson samt vår norske vän hålla en presentation för hela gruppen samt australiensarna om monopolsituationen och vinmarknaden i Norge och Sverige. Många så förbryllade ut.

Efter frukosten delades vi upp i par som fick åka med var sin vinmakare ut på okända vägar och äventyr under ett par timmar. Jag hade turen att hamna tillsammans med John Duval. Ett par av hans viner var mina favoriter kvällen före men mest intressant var dock att han under nästan tre decennier var vinmakare på Penfolds och även som chefsvinmakare med ansvar för ikonvinet Grange. Att få sitta i bilen med honom (och en fransman som nästan kissade på sig av upphetsning) och få inside information om Grange, höra historier om Max Schubert var obetalbart. Grädde på moset var att han dessutom tog oss till Block 42 i Kalimna Vineyard där druvorna till Penfolds Ampoule växer på världens äldsta kända vinstockar med cabernet sauvignon, planterade runt 1880. Stort!

Här är en riktigt bra och snygg vinkarta över Australien.

”Clare Valley Rocks!”

Detta bildspel kräver JavaScript.

Efter svala Mornington Peninsula var det dags att sätta sig på planet från Melbourne till Adelaide för att utforska Southern Australia.

Första stoppet var Clare Valley som främst är känt för sin riesling. Vi började dagen med en tyr genom den drygt 25 kilometer långa dalen för att få en uppfattning om geografin. Trots den korta sträckningen har man ett varierande klimat tack vare en stor höjdskillnad. Det skiljer faktiskt en hel månad mellan skörd mellan de nordligaste och sydligaste delarna. Under växtsäsong kan temperaturen variera från 35° på dagen till 8° nattetid vilket hjälper till att bevara den aromatiska profilen på vinerna. HAvet ligger bara 50 kilometer västerut och hjälper till att temperera klimatet med fuktiga och svala brisar. Vi fick också en genomgång av den komplexa geologin i området, de dominerande jordarterna är dock kalk och blåskiffer under ett mycket tunt och magert jordlager.

Riesling från Clare Valley (som bara utgör cirka 25% av produktionen) karaktäriseras idag av att den är bentorr, har en tydlig mineralitet och ofta saknar den petroluemton som tidigare var väldigt vanlig. Riesling av hög kvalitet har en potential att lagras upp till 20 år. Man odlar mest shiraz som här blir nyanserat parfymerad och kombinerar kraft med friskhet och finess.

Ett mycket spännande studiebesök fick vi hos familjeföretaget Taylors (heter Wakefield på den europeiska marknaden) som är den största producenten i Clare Valley, mycket expansivt och det första vineriet som liknade de stora industriella anläggningarna som brukar illustrera australiensisk vinindusri i vinlitteraturen. Faktaspäckad rundtur med mycket branschinformation och teknikaliteter.

Bland det mest intressanta var en ny teknik för att rengöra och sterilisera ekfat för att bli kvitt brettanomyces – ”implosion sterilization”. Man fyller ett ekfat med 90°-gradig ånga och sätter i en tätslutande plugg. När när fatet svalna bildas ett under tryck som är så kraftigt att alla mikroorganismer och annat otyg sugs ut ur eken och sedan kan sköljas bort med vatten. Problemet är bara att undertrycket är så kraftigt att fatet kan implodera. Vi fick se exempel på fat där sidostycke tryckts in och vissa fall skjutit iväg det motsatta sidostycket 30 meter (se bild). I samma fat kunde vi också se hur man fräst ut spår i eken för att öka kontakterytan mot vinet för att ge mer karaktär.

Under den följande provningen och masterclassen fick vi en genomgång om vad som orsakar petroleumkaraktären och hur man idag försöker undvika den. Ämnena som ger dessa aromer ingår i gruppen karatenoider och bildas i druvans skal. FAktorer som ökar närvaron av dessa ämnen är

  • Mogna druvor, särskilt vid lågt skördeuttag och sen skörd
  • Intensivt solljus
  • Vattenstress, det vill säga viner som växer i torra heta områden och inte konstbevattnas
  • Högt syrainnehåll/lågt PH

Allt detta stämmer in på Australien och riesling som har en naturligt hög syra samt lätt utvecklar dessa ämnen. Eftersom man idag vill undvika överdrivna petroleumtoner i vinerna, alla gillar ju inte dessa och de kan dölja fruktigheten i vinet, så pressar man idag druvorna hela eller i klassar för att undvika att de löses ut i musten. Kul besök och bra viner i intressant provning (praovningsanteckningar nedan).

Mitt på dagen i det ovanligt varma vädret gav vi oss iväg på friluftsäventyr. Vi fick cykla ”The Riesling Trail” på en gammal banvall med ”vätskekontroller” utmed vägen där vi presenterades viner från platsen tillsammans med lite godsaker att tugga. Jättekul men svettigt! Innan avfärden mot Barossa svalkade vi oss med en galet god pilsner på en lokal pub. Kanske dagens höjdpunkt!

2014 St Andrews Riesling

Ljust citrusgul. Stor, fruktig doft av mogen citron och lime, vita blommor, lite enkla outvecklade piggelin-toner, mycket diskret petroleum. Bentorr, lätt, mycket friska men fina syror, slank citrusfrukt, lång smak med tydligt mineraligt avslut.

2009 St Andrews Riesling

Medeldjupt citrongul. Stor, solmogen doft av tropisk frukt, grillad citron, tydlig petroleumdoft, ganska intensiv. Medelfyllig, torr, mycket höga friska syror som är snyggt polerade, rik utvecklad citrusfrukt lång smak med lite glest avslut.

2001 St Andrews Riesling

Gyllene. Stor, rik doft med mogen grillad citrus, honung, tropisk frukt, Rose’s Lime, tydlig men nyanserad petroleum. Fyllig, frisk, rik och fruktig smak av gul frukt lime, citrus, honung, svamp och en rökig rostad ton. Utvecklad och komplex smak med bra längd med lemoncurd och zest.

2013 St Andrews Chardonnay

Mycket ljust citrusgul. Medelstor, ren och fruktigt nyanserad doft av lime och citrus, diskret ton av ek och smörighet. Medelfyllig, torr, mycket frisk smak med en ekstruktur som ligger långt fram i munnen, stram men rik frukt. Ganska lång smak med tydlig mineralitet och lite rostade toner i eftersmaken.

2013 Taylors Merlot

Djupt blåröd. Medelstor fruktig doft av mörka plommon, jordgubbsmarmelad, örtig, sötlakrits.Fyllig, fruktig, mjuka tanniner, lakrits, anis, diskret fat,

2013 Taylors Shiraz

Nästan opak purpur. Ganska liten, knuten doft. Stor, eldig doft med kryddighet, peppar, mörka bär. Fyllig, mycket frisk, fruktig smak, tuggig frukt, fina tannier, rik kryddig fruktighet, bra munfyllnad, massor med röd frukt och bär i eftersmaken. Balanserad och attraktiv.

2012 St Andrews Shiraz

Djupt blåröd. Stor, intensiv doft av nyanserad kryddighet och frukt ceder, fint integrerad parfymerad ek. Fyllig, frisk, mycket fruktig med luftighet och välstrukturerad utan vara astringent. Lång smak med kryddor mörk frukt, friska bär, lakrits.

2004 St Andrews Shiraz

Djupt röd färg med brunorange kant. Medelstor, nyanserat fruktig med torkad frukt, läder, fudge, tobak. Fyllig, mycket frisk, väldisponerade tanniner som hålls uppe av fortfarande spänstig frukt, lång rik och nyanserad eftersmak med läder, kryddor. Snyggt byggd och mogen shiraz!

2013 TWP CMMCF

Djupt blåröd. Medelstor, fruktig doft med örtighet, svarta vinbär och björnbärssylt. Fyllig, mycket frisk, massor med välbyggda och mogna tanniner som håller tillbaka en mycket generös mörk fruktighet. Lång! Maffigt.

2012 Taylors Cabernet Sauvignon

Tät blåröd färg. Knuten dov doft av mörka bär, svarta vinbär. Fyllig, stram, frisk, slank mörk svartvinbärsfrukt, eleganta tanniner, lång fruktig smak som avslutas med nyanserade fatkryddor.

2010 St Andrews Cabernet Sauvignon

Djup tät röd färg med lite blå ton. Stor generös svartvinbärsfruktig doft, lite rostade kaffetoner. Fyllig, rik frukt med luftighet och tuggighet och en rik struktur av välbyggda syror och tanniner med höjd. Mycket lång eftersmak med ren koncentrerad saftig svartvinbärsfrukt.

2004 St Andrews Cabernet Sauvignon

Djup tät röd färg med brun kant. Medelstor lite knuten doft av oxiderad svartvinbärssaft, läder, torkad frukt, choklad och svamp. Fyllig, frisk smak med ännu ungdomlig saftig och rikk frukt som är fint integrerad med eken. Lång komplex och kryddigt saftig eftersmak. Härligt mix av mognad och ung frukt.

Här är en riktigt bra och snygg vinkarta över Australien.

”The Verve Pizza”

SONY DSC

On request The 2014 Ocean Eight Pizza Champion recipe in english.

Made to match modern style australian chardonnay, specially the ones from Mornington Peninsula. Named after Ocean Eight Verve Chardonnay. Creamy body, fresh acidity och crispy textures matched with citrus aromas and saltiness matches the wine style perfectly. A winning combination!

Use your favorite pizza dough. The important thing is that the pizza is baked thin and crispy. Gently heat thinly sliced ​​garlic in some olive oil until it softens. Throw down a couple of handfuls of fresh baby spinach and let soften from the heat and finally mix in a little mascarpone or cream cheese so it becomes creamy. Rub the rolled out dough with a little olive oil. Spread the spinach on top, cover with a few slices of prosciutto or parma ham. Crumble some chevré cheese into smaller pieces over the pizza. Top with very thinly sliced ​​lemon (try to find one with thin peel) and finally sprinkle some grated parmesan over the pizza. Bake in hot oven until the lemon slices gets slightly browned.

Ocean Eight och ”The Verve Pizza”

Detta bildspel kräver JavaScript.

Efter besöket på Port Philip Estate så begav vi oss till Ocean Eight. Det handlar inte om någon prequel till Ocean Eleven utan en liten ambitiös kvalitetsproducent i det inre av Mornington Peninsula. Ett pittoreskt vineri inbäddat i en övernaturligt vacker trädgård och rader av vin. Här fick vi pröva deras två stilar av chardonnay, en rikare och fruktigare stil samt deras friska och syradominerade eleganta som lämpligt nog kallas ”The Verve”.

Den underbara omgivningen och de eleganta vinerna till trots så var det inte höjdpunkten på besöket. Ocean Eight är nämligen platsen för den årliga pizzabakningstävlingen på The James Busby Tours. Varje år får deltagarna innan resan skicka en lista på toppings till sin egenhändigt komponerade pizza som sedan ska färdigställas och bakas av i en vedeldad ugn. En mycket prestigefylld tävling då deltagarna alla är högt smakutbildade och de flesta med avancerad restaurangbakgrund.

Min pizza var tänkt att passa till en frisk chardonnay och var därför baserade på syrliga och lätta och lite krämiga ingredienser samt toppad med citronskivor. Efter en fantastiskt rolig tävling och med massor av spännande pizzor att smaka så stod det klart efter juryns bedömning att ”The Verve Pizza” vunnit och att jag var korad ”2014 Ocean Eight Pizza Champion”. Oerhört stolt och mallig över att bland annat slagit en gammal sommeliervärldsmästare (vars självförtroende nu är svårt stukat).

Pizzan är en värdig vinnare, härligt frisk och smakar mycket bra till en australiensisk chardonnay i den nya skolan (en stil jag kommer tillbaka till i en särskild bloggpost). Här kommer receptet. Edit: The Verve Chardonnay finns nu att beställa.

Använd din favoritpizzadeg. Det viktiga är att pizzan blir tunn och krispig. I lite olivolja fräser du tunt skivad vitlök tills den mjuknar. Släng ner ett par nävar färsk babyspenat och låt mjukna av värmen och blanda i lite mascarpone eller cream cheese så det blir krämigt. Gnid in den utkavlade degen med lite olivolja. Sprid ut spenaten och ovanpå några skivor prosciutto eller parmaskinka. Bryt chevré (getost) i mindre bitar över pizzan. Toppa med mycket tunt skivad citron (försök hitta en med tunt skal)och riv till sist över lite parmesan. Grädda i het ugn tills citronen får lite färg.

Här är en riktigt bra och snygg vinkarta över Australien.

Maritima Mornington Peninsula och betongterroir

Detta bildspel kräver JavaScript.

Dagarna på australienresan är intensiva. Nya hotell mest varje natt, avfärd runt åtta på morgonen och tillbaka med lite tur vid elva. Enda chansen till lite skrivtid är på längre bussresor och om jag, som idag drar in på en timmes sömn och går upp tidigt. Vi är på dag sju av fjorton och ligger efter med bloggandet och får lämna en del av upplevelserna från Victoria till senare.

På den sjunde dagen vilade vi inte utan ägnade den åt Mornington Peninsula cirka 90 minuters bilfärd söder om Melbourne. Närheten till storstaden och de långa stränderna gör detta till ett populärt semesterparadis och plats för många och dyra sommarvillor. Marken är därför den dyraste i hela Australien. Trots det har det sedan den trevande starten med vinodling för drygt 25 år sedan planterats runt 1000 hektar vin. Det finns idag runt sextio vinmakare i området så de mesta är mycket småskaligt. Man är bland Australiens minsta och yngsta regioner. Mornington är en mycket långsmal halvö som omges av vatten på tre sidor och har en bergås utmed sin sträckning. Man har tack vare detta ett utpräglat maritimt klimat med svalkande havsbrisar från tre riktningar, ett intensivt ljus, vingårdar med varierande altitud och aspekter samt varierande jordmåner. Ett eldorado av olika terroir på en mycket liten yta.

På  vinegendomen Kooyong mötte vi Sandro Mosele som är en vinmakare med vetenskaplig syn på vinodling men som inte gör tekniska viner för den sakens skull. Det handlar om respekt för druvans växtplats, ekologisk odling och med så lite inblandning i  processen som möjligt låta denna lysa igenom. Han är också en av pionjärerna i området och har fungerat som mentor för de flesta av vinmakarna i området.

Vi besökte vingården Ferrous med sin järnrika jord och provade där vinet 2012 Ferrous Pinot Noir (ett av de bästa vinerna på resan, se nedan) medan vi diskuterade mineralitet och terroir och vad det egentligen handlade om. Vi fick också en tur genom vinerit där man installerat betongtankar. Betong ger en jämnare värme men bidrar också med karaktär. Tankarna på Kooyong är inte behandlade på insidan med neutral beläggning och påverkar därför smaken. Sandro berättade att hans tankar hämtats från Frankrike där de har ett speciellt recept på betongblandningen vilket gör att smaken skiljer från viner som legat på tankar av australisk betong. Tanken slog mig att man alltså kan prata om ”betongterroir”. Kom ihåg var ni läste det först.

Vi begav oss därefter till mycket eleganta och arkitektoniskt imponerande egendomen Port Philip Estate som Kooyong tillhör. Här fick vi en liten masterclass kring Morningtons viner och klimat av Sandro. Det stod klart att det finns mycket likheter med Oregon i USA som också fokuserar på pinot noir, chardonnay och pinot gris i den ordningen.

Mycket intressant provning med jämförelser mellan olika terroir och årgångar. Kooyong imponerade stort och även några av Port Philips viner. Båda saknar svensk importör.

2013 Beurrot by Kooyoung
Ljust gul. Stor, ren doft dominerad av citrus, vita blommor, omogen persika och liten mineralitet. Lätt, frisk mycket slank frukt dominerad av friska gula äpplen, vit persika. Bra längd med mineraligt avslut. Sval och något blek.

2013 Clonale by Kooyoung
Ljust citrongul. Stor fruktig doft av mogen citrus, galiamelon, apelsinblomma och lite mineralitet. Lätt, fruktig och mycket frisk med snyggt polerade syror, gröna och gula äpplen, omogen persika. Mycket lång fokuserad och fruktig smak med fin klingande syra och mineralitet i avslutet. Storartad.

2012 Port Philip Estate Red Hill Chardonnay
Ljust citrusgul. Medelstor, fruktig med karaktär av mogen gul frukt, honungsmelon, persika, vita blommor, acacia, lemoncurd. Medelfyllig, mycket friska men fokuserade och balanserade syror, fokuserad sval gul frukt, mogen lime, vit persika. Fantastiskt elegant, fokuserad och syraorienterad chardonnay med integrerad fatkaraktär som knappt antyds med lång eftersmak och mineraligt avslut. Mycket bra.

2012 Kooyong Faultline Chardonnay
Ljust gul. Medelstor, lite rökig, citrusdominerad, gröna äpplen, vita blommor. Lätt, mycket frisk, grönfruktig, lime, citrus, gröna åpplen. Saknar lite koncentration men har bra längd och mineralitet.

2008 Kooyong Faultline Chardonnay
Ljust gul med görna inslag. Stor, rökig utvecklad doft med gul frukt, någon nötig, lätt blommigt parfymerad och nyanserad med många lager. Lätt till medelfyllig, mycket friska polerade syror, bred utvecklad smak med en ekkaraktär som tittar fram, lång och nästan vibrerande eftersmak med en liten bitterhet.

2012 Port Philip Estate Red Hill Pinot Noir
Mycket ljust röd. Medelstor bäraromatisk doft av hallon, jordgubb, smultron och röda äpplen med lite parfymerad ton och örtighet och lite ceder. Lätt, frisk, bärigt fruktig och lite tuggig frukt som fyller munnen, tydlig örtighet, liten ekstruktur. Bra längd med mineralitet.

2012 Port Philip Estate Balnarring Pinot Noir
Ljust röd. Medelstor doft med yppig men frisk röd bärighet av hallon och röda vinbär, lite parfymerad. Medelfyllig, frisk, mycket fruktig med fokuserad och sammetslen frukt som balanseras av tanninstruktur längre bak i munnen. Lång smak och mjuk och strukturerad på samma gång. Mycket bra!

2012 Massale by Kooyong
Ljust röd. Medelstor, nyanserad och lätt parfymerad med smultron, hallon och en lite funky ton. Lätt till medelfyllig, friska röda bär, mjuka tanniner, lite gröna örtiga inslag, ungdomlig och fortfarande lite kantig men med bra längd.

2012 Kooyong Meres Pinot Noir
Ljust röd med lite orange kant. Stor, nyanserad och ganska rik doft av solvarma röda bär, hallon, smultron och en liten ton av anis. Medelfyllig, mycket frisk, fokuserad mogen, sammetslen röd fruktighet, anis, lakrits, tuggig frukt väldisponerade tanniner. Lätt, luftig, välstrukturerad, lång elegant eftersmak med mineralitet.

2012 Kooyong Haven Pinot Noir.
Ljust röd. Medelstor, mycket nyanserad doft med komplexitet av kryddor, blyg röd bärighet, blommor och ceder. Medelfyllig, rik tuggig fruktighet, frisk, välstrukturerad med kraft i eftersmaken och bra längd med tydlig mineralitet.

2012 Kooyong Ferrous Pinot Noir
Ljust röd. Medelstor doft av röda mogna bär, jordgubbar, kanel, kryddighet. Medelfyllig, mycket frisk, elegant, transparent röd frukt, nästan omärkliga men i högsta grad närvarande, nyanserad, mycket lång och markerad mineralitet. Elegant och fullständigt njutbar.

2009 Kooyong Meres Pinot Noir
Medel röd med orange kant. Stor, utvecklad, animalisk, svamp, läder, jordgubbsmarmelad, mycket kryddig, lite eldig. Fyllig, frisk, mycket mjuk, rik något syltig men ändå fräsch frukt av körsbär och övermogna jordgubbar, kryddig, svamp, läder. Bra längd men lite baktung.

Här är en riktigt bra och snygg vinkarta över Australien.

Innovativa Brown Brothers

Detta bildspel kräver JavaScript.

Victoria var historiskt sett den absolut viktigaste vinregionen i Australien, framförallt beroende på den snabba utvecklingen i samband med guldruschen. Här hittar vi också flera av de äldsta familjefirmorna. Brown Brothers (mest känt i Sverige för sin shiraz)hör kanske inte dit men har ändå 125 år på nacken. Det kanske är firmans relativa ungdom som gör dem till en av de mer innovativa.

Man satsade tidigt på vinturismen och att arbeta aktivt med vin och mat i kombination. Man har massor av besökare och stor försäljning på plats, något man utnyttjar i sitt utvecklingsarbete. Man har nämligen ett experimentvineri (eller ”kindergarten” som det kallar det) där inbjudna vinmakare från hela världen får arbeta med några av de över 40 olika druvsorter man odlar. När man kommit fram till något man är nöjd med presenterar man det i sin butik och besökarna röstar med plånboken. På detta sätt har man tagit fram flera helt nya vinstilar och oväntade druvsorter. Mycket intressanta försök och resultat som vi fick prova några utav (se nedan)

Man är också den av de ledande producenterna på den svala ön Tasmanien. Här finns oerhört stor potential för att göra intressanta, eleganta och samtidigt fruktiga viner. Vi fick prova ett urval av deras viner därifrån men det vi fick se imponerade inte särskilt på mig.

Avslutningsvis fick vi i ”The Family Wine Cellar” en provning av ett urval av Brown Brothers prestigeviner och några med ålder. På det hela taget ett mycket genomtänkt och intressant besök.

Kindergarten winery

2014 Explorer Series Tarrango (touriga nacional + sultana)

Mycket ljust purpurfärgad som ”Raspberry Cool-Aid”. Stro, bärig, jordgubbsbubbelgum, hallonbåtar och fruktgodis.. Lätt, mycket frisk, mjuk, bärig och ganska kort. Enkelt men kul vin.

2014 MO3-45 (sumol + cabernet sauvignon + ruby cabernet + donerfielder)

Nästan svart, självlysande purpur. Stor, bärig och syltig doft av hallon och mörka bär. Medelfyllg, mycket fruktig med mjuka tanniner, avrundad syra, syltig, björnbär. Udda vin.

2012 Cellar Door Release Tempranillo & Graciano

Medeldjupt röd. Medelstor bärig doft av hallon och örter. Medelfyllig, mycket frisk och bärig, röda bär, hallon, körsbär, örtig, mjuka tanniner. Balanserad och med bra längd. Lite eldig och med örigt bitterhet i avslutet.

2013 Brown Brothers Cienna ( (cabernet + sumol)

Ljust purpurfärgad. Stor, bärig intensiv doft av hallon, jordgubb, karamell och liten örtighet. Halvsöt, spritsig med balanserad syra, inga tanniner, röda bär, jordgubb. Något kvalmig eftersmak.

2014 Moscato White Gold

Ljust citrusgul. Stor aromatisk muscat-doft, citrus, apelsin. Lätt, fräsch, druvig, fruktig, halvsöt. Välbalanserad och välgjord.

2013 Explorer Series Orange Muscat & Flora

Medeldjupt gul. Stor kryddig och blommig doft av apelsinmarmelad och apelsinblomma. Medelfyllig, halvsöt till söt med lite låg syra och lite druvskalkärv. Lite kort.

Family Wine Cellar

2008 Patricia Pinot Noir Chardonnay Brut

Ljust gul med mycket fin mousse. Stor, utvecklad och brödigt nötig doft, brioche, rökighet och gul frukt. Fyllig, mycket frisk och smakrik med nötighet, gul frukt. Elegant lång eftersmak med tydlig rostad hasselnöt i avslutet.

2008 Patricia Cabernet Sauvignon

Djupt granatröd. Stor generös varm cabernet sauvignon-karaktär. Svartvinbärsjuice, läder, tobak, lite läder och ett uns eukalyptus. Fyllig, frisk med mjuka frukttanniner, fin ekstruktur, mognad, tomatpuré, svarta vinbär, tobak, läder. Lång och lite syltig eftersmak.

2000 Patricia Cabernet Sauvignon

Mycket djupt röd färg. Stor animalisk doft med svarta vinbärsgelé, kaffe, läder och svamp. Fyllig, mogen, mjuk, avrundad och lite svampig frukt. Har tappat lite struktur och fräschör. Lite bittra ektoner tittar fram i avslutet.

2008 125 Years Special Release Shiraz, Mondeuse & Cabernet Sauvignon

Djupt röd med blå ton. Stor fruktig komplex doft av svarta vinbär, kryddighet, fudge och tobak. Fyllig, fräsch, syltig frukt med balanserade mogna tanniner. Massor av röda bär aromer, örtig och med lång, bred balaserad smak. Maffigt och samtidigt elegant vin.

2009 Patricia Noble Riesling

Medldjupt guldgul. Stor doft av petroleum, saffran, aprikosmarmelad, honung, gummi och vita russin. Söt, fyllig mycket frisk smak med simmig sötma, eukalyptushonung, apelsin- och aprikosmarmelad. Lång eftersmak men lite glest avslut.

Här är en riktigt bra och snygg vinkarta över Australien.

Rutherglen Muscat – en av Australiens klassiska vinstilar

Detta bildspel kräver JavaScript.

Under tisdagen sökte vi oss genom Victoria till Campbells i de gamla guldgrävartrakterna i Rutherglen. Här utvecklades under andra halvan av 1800-talet en blomstrande vinindustri som levde gott på de rikedomar som vaskades fram. Vinerna exporterades även i stor omfattning till Europa. Det varma klimatet lämpade sig väl för att producera den vinstil som då var dominerande; söta starkviner.

Australien har tre unika och klassiska vinstilar: Sparkling Shiraz, Hunter Valley Semillon och Rutherglen Muscats

Rutherglen Muscat är ett vin som kan sägas vara en hybrid mellan världens stora starkviner. Den tillverkas som portvin, det vill säga kort jäsning innan tillsats av vinsprit. Den lagras som madeira, omväxlande mycket hett och svalt och får därmed en oxiderad och karamalliserad eller bränd ton. Slutligen blandas den som sherry i olika varianter av det klassiska solerasystemet.

Det fanns tidigare många producenter men idag återstår endast sju familjefirmor som framhärdar att tillverka stilen som egentligen är två; Rutherglen Muscat och Rutherglen Topaque (tidigare Tokay innan ungrarna protesterade). Eftersom det rådde stor förvirring kring hur man benämnde de olika kvaliteterna så satte man sig ner tillsammans för att komma överens om en officiell klassificering. Det innebär att Rutherglen Muscat bör vara det enda området utanför Europa som har en sådan klassificering.

Det finns fyra klasser, alla söta, som går från det fruktigt rena och i stigande grad oxiderad och koncentread stil; Rutherglen, Classic, Grand och slutligen den dyra och ovanliga Rare.

Vi fick en masterclass med Rutherglens grand old man Colin Campbell som ledsagade oss igenom stilarna. Provningen avslutades med en blandningsövning som gick ut på att återskapa en givel Classic Rutherglen. Mycket intressant! Det sista vinet, ”Merchant Prince”, var det första australiensiska vinet som fick 100 poäng av bland andra WineSpectator. Storartat!

NV Rutherglen Topaque

Medium bärnsten. Stor, eldig och tydligt aromatisk doft av apelsin, kryddig, russin, honung och eucalyptus. Mycket frisk, medelfyllig med simmig sötma, honung, mycket pepprig och tydligt inslag av ingefära. Ganska lång med friskt avslut.

NV Classic Rutherglen Topaque

Medium bärnsten. Medelstor, eldig doft med eukalyptus, apelsin, något nötig, honung. Mycket frisk, mycket söt och simmig med toner av tobak, kola, ingefärakaramell och honung. Lång smak med nästan torrt avslut.

NV Gran Rutherglen Topaque

Mörkbrun coca-cola-färg. Stor, mogen och oxiderad doft av tobak, muscovadosocker. Fyllig med oljigt fet sötma som tonas ned av hög men avrundad syra. Nyanserad karaktär av torkad frukt, läder och tobak. Lång smak.

NV ”Isabella” Rare Rutherglen Topaque

Mörkt kaffefärgad. Medelstor, djup , eldig och intensiv doft med flyktiga syror, parfymerad, rosor, torkad frukt och läder. Fyllig med intensiv sötma och syra, katrinplommon och mörk sirap. Lång näsatan stram eftersmak med närvarande ekstruktur.

NV Rutherglen Muscat

Medeldjup bärnsten. Stor, eldig, lite rökig och mycket pepprig doft med karaktär av kanderad apelsin. Medelfyllig, söt, simmig, frisk med tydlig aromatisk apelsin/citrus. Mycket fruktig med lång eftersmak.

NV Classic Rutherglen Muscat

Mörk bärnsten. Medelstor doft av tobak, läder, russin, torkad frukt och peppar. Fyllig, mycket sötsimmig smak, med torkad frukt, dadlar och pepprig eftersmak.

NV Gran Rutherglen Muscat

Mörk coca-cola. Stor, eldig, flyktig doft med karaktär av spansk brandy, läder, vanilj och torkad frukt. Fyllig, eldig mycket frisk, silkig len och simmig med torkad frukt, dadlar, knäck, fudge och kakao. Lång och komplex.

NV ”Merchant Prince” Rare Rutherglen Muscat

Mörk som japansk soja. Medelstor och inledningsvis något knuten, eldig doft med ceder, tobak, läder, torkade rosor och fikon. Fyllig, tät och rik som svart söt sammet, lakrits, mörk choklad, koncentrerad torkad frukt och intensiv balanserad sötma. Ett stort vin!

Här är en riktigt bra och snygg vinkarta över Australien.

Burgundiska Oakridge från australisk terroir

Detta bildspel kräver JavaScript.

Efter pizzalunchen lämnade vi Healsville och begav oss högt upp och långt in i Upper Yarra. Där möttes vi av David Bicknall från Oakridge Winery som, efter skotvätt i klorin mot vinlusen, tog oss på en rundvandring mellan tre olika vingårdar med skilda karaktärer. Vingårdarn var små, lite drygt ett hektar vardera och låg i fil utmed en kul där jordmån, lutning och exponering förändrades under ett par hundra meter. Vid varje vingård fick vi smaka på fatprover av vin från respektive vingård som endast skilde sig åt på skördedatumet vilket varierar beroende på läge. Skillnaden mellan vinerna var mycket stor och visade med all önskvärd tydlighet att det inte bara är i Bourgogne som vinerna tydligt är märkta av sin växplats trots små avstånd.

Efter denna ögonöppnare åkte vi till det moderna vineriet där vi i fathallen (skönt med svala lokaler i den varma våren) bland annat presenterades två horisontaler av pinot noir och chardonnay. Mycket intressant föreläsning om deras filosofi kring vinmakning som i mycket påminner om de minimalistiska tankegångar vi redan stött på hos flera av producenterna. Mest intressant var dock genomgången av utvecklingen av aromer i chardonnay under druvans mognad som grovt räknat sker i sju steg

1. Örtiga, gröna av aromer av bland annat nässlor och omogna gröna örter

2. Citrus som citron och lime

3. Vita blommor som apelsinblom och White flower

4. Vita frukter som mogna päron och vitpersika

5. Gula stenfrukter som aprikos och persika

6. Tropiska frukter

7. Ananas 

Många vinmakare smakar druvorna för att leta efter de önskvärda aromerna. Men David Bicknall hävdade att chardonnay alltid hamnar två steg längre fram i listan efter jäsning. Det betyder att om man hittar de önskvarda vita blommorna i druvan så kommer vinet att smaka tropisk frukt. Vill man ha arom av vita blommor måste man alltså skörda när druvan är örtig och grön.

De mest eleganta, kompletta och mest bourgognelika viner från Australien som jag provat. Fantastiskt bra och enigheten i gruppen var snudd på total. Strax innan vi skulle åka öppnades en flaska chardonnay (ingen vingårdsbeteckning) från 2006. Helt magiskt bra med mognad men inga tecken på trötthet. I en blindprovning skulle jag direkt gissat på en Meursault av premier cru-kvalitet.

Oakridge saknar otroligt nog svensk importör!

2012 JJ D’Alosio Vineyard Chardonnay – Yarra Valley

Medeldjup gyllengul. Stor rostad och nötig doft med persika, citrus och apelsinblomma. Medelfyllig, mycket frisk, citrus, vit persika, diskreta fat, uns av rostad hasselnöt, elegant och nyanserad med mycket bra längd. Massor av citrus i avslutet.

2012 Markala Ridge Vineyard Chardonnay – Yarra Valley

Medeldjup gyllene. Medelstor, ren fruktighet, någon rökighet och grillad citrus. Medelfyllig, mycket frisk, rik fokuserad fruktighet, mogen citrus, persika, integrerad ek. Lång balanserad smak med apelsinblom och mineral i avslutet. Nyanserad och komplex.

2012 864 Chardonnay – Yarra Valley

Medldjupt gul. Stor nyanserad doft med rostad nötighet, rik mogen citrus, sytlade apelsinskal,. Fyllig med balanserade friska syror mot rik fokuserad citrusfrukt, nyanserad ek. Smakrik och munfyllande med mycket lång eftersmak med grepp.

2013 Willow Lake Vineyard Pinot Noir

Ljust röd. Stor bärig doft av skogshallon och jordgubb. örtig och ung. Medelfyllig, saftig frukt av mörka och blå bär, mogna mjuka tanniner, frisk och lite grön ton. Ung och outvecklad och därför något kort.

2013 Lausatia Lake Vineyard Pinot Noir

Medeldjup blåröd. Stor, något rökig doft med viol, mörka bär., syltiga jordgubbar. Medelfyllig mycket frisk, slank röd och silkig frukt, lite tuggig struktur och lång smak. Ung men förföriskt härligt vin med frukt, struktur och elegans.

2013 864 Block 4 Pinot Noir

Medeldjupt blåröd. Knappt medelstor doft av röda friska bär, fint parfymerad arom av smultron och salmiak. Medelfyllig med röd frisk fruktighet, friska syror, silkig elegant och nyanseras. Ett vin med elegans och finess och samtidigt med spänstig nästan tuggig bärfruktighet.

Här är en riktigt bra och snygg vinkarta över Australien.

”I love the smell of Pink Moscato in the morning”

Detta bildspel kräver JavaScript.

Andra dagen i Yarra Valley började med en busstur på 90 minuter innan frukost. Giant Steps hade nämligen förberett frukost på en höjd mitt bland vingårdarna med en fantastisk utsikt över dalen. Nu pratar vi inte en vanlig picknick med plastade mackor och termoskaffe. Vi möttes av en bil utrustad med espressomaskin, en ägg- och baconkock, drivor av färsk frukt, läckra bakverk och croissanter, apelsinjuice och Sparkling Pink Moscato på is.

Sittande på höbalar mumsandes på läckerheterna och smuttandes på rosa, bubblande muscat (alldeles utmärkt frukostdricka för övrigt) fick vi en introduktion kring klimat och terroir i Yarra Valley. Dalen är långsträckt med varierande jordmåner, altituder och dygnsmedeltemperaturen i Yarra har lika stor spännvidd som mellan Bordeaux och Champagne. Redan på pappret inser man att här finns förutsättningar för stora variationer i vinerna utifrån växtplats. De bästa druvorna anses allmänt komma från Upper Yarra och det är stor konkurrens om dem och om man alls lyckas köpa några så är priserna mycket höga.

Efter frukosten begav vi oss till den mysiga staden Healesville där det unika vineriet ligger. Här har man helt integrerat vinproduktionen med kafé, bageri, butik och restaurang. En härlig kosmopolitisk mötesplats i den sömniga lilla staden.

Efter en rundtur i det moderna vineriet där man arbetar med gravitation och minimal intervention i framställningen. Därefter en provning i fathallen där vi presenterades intressanta vertikaler av deras vingårdsbetecknade viner. Både pinot noir och chardonnay var eleganta och slanka men åter var det shirazerna i lättare stil med ”crunchy fruit” (ett resultat av jäsning delvis med hela klasar).

Trots att mättnaden inte lagt sig efter frukosten så serverades galet goda pizzor till tidig lunch innan vår avfärd.

Horisontalprovning Sexton Vineyard Chardonnay

2011 Sexton Vineyard Chardonnay – Hill slopes, Central Yarra Valley

Medeldjupt gul. Stor, bred och mogen doft av gul frukt, honungsmelon, liten rökighet och grädde och en tyflig närvaro av ek. Medelfyllig, mycket frisk och välstrukturerad med välintegrerad ek, citrus, lime. Mycket lång och fokuserad eftersmak med liten nötighet.

2012 Sexton Vineyard Chardonnay – Hill slopes, Central Yarra Valley

Medelgul. Medelstor doft av lemoncurd, gula äpplen, passionsfrukt, lite vanilj och grädde samt rökighet. Medelfyllig med frisk syra, gröna äpplen, mycket nedtonad ek, bred smak men fokuserad frukt gul frukt. Välstrukturerad med lång ren eftersmak med massor av citronzest.

2013 Sexton Vineyard Chardonnay – Hill slopes, Central Yarra Valley

Ljust gul. Liten citrustonad doft, gröna päron, liten nötighet. Nästan fyllig, frisk, stramt fokuserad men rik gul frukt. Lång, elegant och mineralig eftersmak.

Horisontalprovning Applejack Vineyard Pinot Noir

2010 Applejack Vineyard Pinot Noir  – Higher Upper Yarra

Ljust röd med brunorange kant. Stor, utvecklad doft, animalisk och parfymerad, inslag av gröna stjälkar, svamp, jordgubbsmarmelad, ”skitiga lakan”. Medelfyllig, mjuk och len smak med umami, något låg i syran, torkade hallon, anis. Lång och komplex eftersmak med mognad, elegans och kraft. Mycket fin mogen pinot noir.

2012 Applejack Vineyard Pinot Noir  – Higher Upper Yarra

Ljust röd. Ganska liten doft av röda bär, röda äpplen. Medelfyllig, luftig röd frukt, välbalanserad syra, diskret ek, bra längd med ren röd fruktighet. Välbalanserad med tonvikt på bärig fruktighet.

2013 Applejack Vineyard Pinot Noir  – Higher Upper Yarra

Ljust blåröd. Liten rödbärig frukt av hallon och jordgubb med liten örtighet. Medelfyllig, mycket frisk, mjuka tanniner, elegant röd frukt, omogna jordgubbar, hallon, mogen lime. ännu outvecklad men välstrukturerad elegant, välbalanserad och lång eftersmak.

Horisontalprovning Mea Culpa Shiraz

2011 Mea Culpa Shiraz – Tarraford Vineyard, Central Yarra

Medeldjup blåröd. Stor, rik och fruktigt parfymerad doft av mörka bär, tydlig kryddighet, nytt läder, svartpeppar och något animalisk. Fyllig, luftig men rik mörk fruktighet av björnbär, hallon, diskret ek, friska syror, lång bred smak. Elegant och generös.

2012 Mea Culpa Shiraz – Tarraford Vineyard, Central Yarra

Medeldjup blåröd. Medelstor doft av röda bär, gröna örter. Medelfyllig, mycket frisk smak av mörka bär, ”crunchy” fruit, något syltig karaktär, gröna örter, någon stjälkighet i avslutet. Bra längd.

2013 Mea Culpa Shiraz – Tarraford Vineyard, Central Yarra

Djupt blåröd. Djup doft, mörka saftiga bär, liten kryddighet och eldighet, nyans av röda bär och smultron som kryper fram i nya lager. Medelfyllig, frisk, ”crunchy” fruit, fina jämna tanniner. Skönt vin som samtidigt är elegant och nyanserat.

Här är en riktigt bra och snygg vinkarta över Australien.

Pånyttfödda Yarra Valley

Detta bildspel kräver JavaScript.

 

Efter heta, klassiska och traditionstyngda Hunter Valley tog vi ett tidigt morgonflyg till Melbourne och Yarra Valley Victoria. När vi steg ur planet möttes vi direkt av ett annat klimat med frisk och sval luft.

Victoria och Yarra Valley var fram till 1920-talet Australiens viktigaste vinregioner tills vinlusen slog till i Victoria och första världskriget slog undan fötterna för produktionen i Yarra Valley. Yarra återhämtade sig aldrig och samtliga vingårdar rycktes upp. Det var först på 1970-talet som man började producera vin här igen. Märkligt nog återplanterade man vin på egna rötter trots att man haft vinlusen i området och har därför på nytt fått problem.

Det som framställdes på 70-talet var mest lättare röda viner samt chardonnay och pinot noir till mousserande vin. Man ansåg nämligen att området mestadels var för svalt för att få sockerhalter och mognad som skulle räcka till stilla viner. Idag anser man snarare att det bästa stilla vinerna av chardonnay och pinot noir kommer härifrån.

Då området är ungt är det dominerat av små hantverksmässiga producenter och det är kanske den region där det experimenteras mest och där man hittar en hel del ”naturviner”. Vårt första besök var med en grupp av dessa nyskapare; Mac Forbes, Luke Lambert och Timo Mayer.

Tre intressanta vinmakare med helt olika filosofier och vinstilar. Mac är en väldigt tekniskt inriktad vinmakare, Luke är noninterventionistisk och Timo…ja…lite galen.  Vinerna var onekligen personliga, lite ojämna och delade upp vår grupp i olika läger. Många gillade Luke Lamberts viner medan jag föll pladask för Timos viner från Blood Hill.

Efter provningen bjöds vi på en lunch-barbeque på Bloody Hill. Enkel men fantastiskt god och med fler viner, bland annat en chardonnay i Jura-stil (mognad under flor) från MAc Forbes. Innan vi gav oss av började Timo bjuda på destillat i olika former. Hade vi inte varit tvungna att åka hade vi säkert varit kvar där ännu.

Dgen rundades av med ett besök på det nystartade gindestilleriet Four Pillars. Då var jag dock så  trött och jetlaggad att jag givit upp. Missade därför kvällens bar- och restaurangrunda i Melbourne med lokala vinmakare. Fick mig istället nio timmars välbehövlig sömn inför dagens nya äventyr i Yarra.

Här kommer provningsanteckningarna:

2012 Luke Lambert Sparkling Chardonnay – Yarra Valley

Ljust gul. Stor, lite rökig doft med grillad citron, Medelfyllig, fruktig, citrus- apelsinton, lite låg syra och glesa bubblor men bra längd. Skulle göra sig bättre som vitt, stilla vin.

2012 Luke Lambert Chardonnay – Yarra Valley

Ljust gul med grön ton. Medelstor doft av gul frukt, citrus, vispgrädde och en liten rökighet. Medelfyllig, torr, medelhöga och lite slappa syror, apelsinskalsbitterhet, sotig något oren ton och ganska kort smak.

2014 Crudo Shiraz – Yarra Valley

Medeldjup purpur. Stor, härlig doft av solmogna bär och massor av smultron med typik funkighet, doftar som 2009:a Morgon. Medelfyllig, fin bärig fruktighet,lite tuggig, något glesa tanniner, lite sotig och skitig bitterhet eftersmaken. Något kort.

2012 Luke Lambert Shiraz – Yarra Valley

Djup röd färg med blå stick. Medelstor, fruktig med tydlig kryddighet, kryddpeppar, björnbär och animaliska inslag, rått kött. Fyllig, friska syror, mogen men slank frukt, välstrukturerad, mörka bär, massor med kryddighet och lite umami/tomatkänsla. Hyfsad längd men något bittert och orent avslut.

2012 Luke Lambert Nebbiolo – Yarra Valley

Ljust tegelfärgad. Liten, knuten doft med röda bär och kryddig karaktär av vermouth. Medelfyllig, medelhöga fruktsyror, torra tanniner men överraskande låga. Röd, slank frukt, bra längd med uttorkande tanniner, liten bitterhet och något orent avslut.

2013 Bloody Hill Chardonnay Mayer – Yarra Valley

Ganska ljust gul färg med grönt inslag. Stor, ren fruktig doft med gul frukter, citrus, omogen galiamelon. Medelfyllig, torr med välstrukturerade syror med intressant struktur, liten skalsktruktur från skalkontakt och diskret ek. Lång läskande eftersmak med karaktär av mogen citrus. Precist och elegant.

2013 Bloody Hill Mayer Pinot Noir – Yarra Valley

Ljust röd med en touch of blått. Stor, generös doft med sval röd frukt, rökighet, kryddig, örtig, komplex och nyanserad. Medelfyllig, frisk, medelhöga tanniner, sval röd bärighet, björnbär, massor med örtighet. Bred och lång eftersmak. Snyggt, välstrukturerat och komplext.

2013 Bloody Hill Dr Mayer Pinot Noir – Yarra Valley.

Ljust blåröd. Medelstor doft av röda bär, smultron, pepprig och kryddig. Medelfyllig, frisk, tuggig struktur, bred och munfyllande och lång smak med elegans. Smakrik, strukturerad och med charm.

2013 Granite Pinot Noir – Upper Yarra Valley

Ljust röd. Storoch nästan intensiv doft av mogna röda bär, rökig mineraitet, torkad svamp. Medelfyllig, mycket friska syror, snälla tanniner, röd bärighet, lite kort och otillfredsställande smak med någon bitterhet i eftersmaken. Doften lovade mer.

2013 Big Betty Shiras Mayer – Yarra Valley

Djupt blåröd. Stor, mogen frukt, köttig, nyanserad kryddighet, lite pepparkaka och lite smält smör. Fyllig, tuggig, fruktig, sval mörk frukt, fin kryddighet, munfyllande, bra längd med ren eftersmak av smultron och jordgubbar. Härlig och snyggt strukturerad med luftighet.

2014 Mac Forbes RS7 Riesling – Yarra Valley

Mycket ljust gul. Stor typisk doft av ung riesling med apelsin, clementin och en näve vitpeppar. Torr, mycket frisk, eleganta syror, mycket fruktig, torr eftersmak med massor av mineralitet, citrus, apelsin. Mer kraft än elegans.

2013 Mac Forbes Woori Yaollock Chardonnay 

Ljust gul. Stor, rökig mineralitet, mogen citrus, vita blommor. Torr, mycket frisk, medelfyllig, fokuserad och koncentrerad slank gul fruktighet, elegant lång och fokuserad smak. Mycket fin och uppfriskande, elegant eftersmak. Yum!

2013 Mac Forbes Coldstream Pinot Noir

Ljust röd med blått stick. Stor, lite syltig doft med inslag av tomatblad. Medelfyllig, liite rustik pinotstil. Som en enklare kommun-bourgogne.

2013 Mac Forbes Woori Yaollock Pinot Noir 

Ljust röd. Ganska liten rödbärig doft, rosépeppar. Medelfyllig, frisk, lite glesa tanniner och något rå frukt. Tuggig lite tuffare pinot noir men med trevlig luftighet.

2013 Mac Forbes Wesburn Pinot Noir 

Medeldjup blåröd och lite etypisk. Ganska lite doft med tydlig kryddighet, lite animalisk med någon syltighet och tomat. Fyllig, strukturerad, ganska rikliga tanniner som döljer mogen frukt. Ung, outvecklad men ändå med bra längd. Tanninerna känns något gröna.

Här är en riktigt bra och snygg vinkarta över Australien.