Min mormor, som gjorde den bästa palten i världen, arbetade på 1930-talet som kokerska i den norrländska skogen åt ett lag med timmerhuggare. I en timmerkoja rev hon potatis för hand till palt som skulle räcka till ett skogshuggarlag och kokade den över öppen eld.
Även om jag har rinnande vatten, elektrisk köttkvarn och induktionshäll och inte behöver mätta 20 hungriga skogsarbetare så kokar jag aldrig palt. Det blir bara av när storasyster är på besök för hon verkar ha fått mormors handlag i generna. Men vilken fest det blir när paltgrytorna ångar och den snälla palten njuts med smältande smör och hemkokt lingonsylt. Om alla åt palt skulle det inte finnas ondska och krig i världen. Ett litet tips till FN.
Även om den nykokta palten är ljuvlig så smakar den ännu bättre dagen efter när man skivar den och steker i smör tills den får en gyllene och krispig yta och åter njuts med lingonsylt och smör.
(cirka 25 paltar)
4 kg vinterpotatis
cirka 1 liter vetemjöl
cirka 3 dl grahamsmjöl
cirka 3 dl kornmjöl
800 g rimmat fläsk
6 tsk salt
Till servering:
smör och lingonsylt
Koka 4 stycken potatisar och åt kallna. Skär fläsket smått. Koka upp lättsaltat vatten i stora grytor (palten kräver mycket vatten och utrymme). Mal (eller riv) resten av potatisen tillsammans med den kokta. Blanda ner saltet och sedan mjölet efter hand till en smidig smet. Beroende på hur blöt eller fast potatisen är kan det gå åt mer eller mindre mjöl. Blöt händerna, ta upp en handfull smet och platta ut i handflatan. Ta en nypa fläsk och lägg mitt på plätten och ”vik ihop” palten till en en boll. Lägg över palten i en stor träslev med lite kokvatten och sänk ner palten i det sjudande vattnet. Låt palten ligga kvar i sleven tills den släpper och låt den glida ner i grytan. Efter hand flyter paltarna upp till ytan. Efter cirka 45 minuter är de klara.
Jag har faktiskt aldrig ätit palt, men efter din beskrivning är jag himla sugen att testa! 🙂
Mmmmm… palt är bland det bästa som finns! Och det är helt klart att det inte skulle finnas några krig i världen om alla åt palt, för ingen skulle orka röra sig 🙂
Mums! Säger bara: Mums! Två gånger om året kokar jag på 4-5 kg potäter, men har aldrig haft grahamsmjöl i smeten. Är det mormors idé?
Föredrar också den nykokta palten framför den dagen-efter-stekta, även om inte den heller går av för hackor.
Make palt not war…
Sätt även den rivna potatisen i en stor sil så att den får rinna av ordentligt.